شرکت فرآوری کانساران کویر شرق

1- معرفی مجموعه


کارخانه سیلیس شرق متعلق به شرکت فرآوری کانساران کویر شرق می باشد.این شرکت با پشتوانه دانش فنی قوی و طولانی در مورد فرآوری مواد معدنی بخصوص سیلیس و بویژه در مورد سیلیس ریخته گری در سال 1387 تاسیس گردید. تلاش برای دستیابی به معادن غنی سیلیس در بررسی های کامل زمین شناسی ، وجود منابع غنی و با کیفیت معادن سیلیس رسوبی را در منطقه شمال دامغان نشان می¬داد و لذا در آن منطقه ضمن خریداری و تملک دو معدن عظیم و با عیار بالا ، توانستیم کلنگ احداث کارخانه سیلیس شرق را در نزدیکی معادن مذکور در سال 88 بزنیم.

معادن سیلیس شرکت از نوع سیلیس ماسه سنگ و از نوع طبیعی و کروی شکل بوده و دارای ضریب گوشه داری پایین میباشد. ذخایر موجود این شرکت تا حداقل50 سال مصرف کارخانه را تامین میکند. در مدت سه سال عملیات ساخت و نصب و بهره برداری به اتمام رسید و در پایان سال 91 کارخانه سیلیس شرق به بهره برداری رسید. طراحی و اجرای پروسه خط تولید توسط مدیریت وکارشناسان مجرب و با تجربه ای بوده که خود در این صنعت از سرشناسان و طراحان آن بوده اند. این تیم طراحی و عملیاتی تمامی نقاط ضعفی که در سیستمهای مشابه موجود تولید ماسه ریخته گری درکشور بوده و یا هم اکنون نیز می باشد را رفع کرده و با طراحی جدید و منحصر بفرد در کشور پا به عرصه تولید نهاده است. خط تولید فرآوری سیلیس شامل مراحل خردایش ،شستشو و جدایش ناخالصی،واحد درایر بابت حذف رطوبت و واحد آنالیز فیزیکی و آرایش محصولات است.

2- معرفی توانمندی ها و ویژگیهای خاص تولیدات شرکت

مدیران و کارشناسان این شرکت دانش و تجربه خود در صنعت فرآوری مواد معدنی و ماسه ریخته گری را در جهت بهبود خطوط فرآوری و شستشوی بهتر و خلوص هر چه بیشتر ماسه ریخته گری صرف کرده است و به لحاظ فنی و کیفی با استفاده از تجربیات خطوط فرآوری تر و خشک به صورت ترکیبی و بهینه طراحی شده است.نکات ذیل از وجوه تمایز برجسته محصولات این شرکت می باشد:

نکته اول:
با توجه شناختی که در خصوص مشخصات محصولات مورد درخواست مشتریان محترم وجود دارد و علم به اینکه حساسیت زیاد واحد های ریخته گری به میزان سینی(خاک ماسه) زیاد می باشد لذا خط فرآوری طوری طراحی شده که میزان سینی یا همان خاک ماسه به حداقل ممکن رسانده شده است تا از این حیث در ایران بهترین باشد.

نکته دوم:
نکته دیگر استفاده از سیستم اسکرابینگ در خط تولید است که در آن علاوه بر پایین آوردن ضریب گوشه داری میزان تغییر در AFS محصولات در حین حمل جاده ای و یا جابجائی در خط تولید مشتری را به حداقل می رساند.

نکته دیگر استفاده از سیستم اسکرابینگ در خط تولید است که در آن علاوه بر پایین آوردن ضریب گوشه داری میزان تغییر در AFS محصولات در حین حمل جاده ای و یا جابجائی در خط تولید مشتری را به حداقل می رساند.

نکته سوم:

دیگر پارامتری که برای واحدهای ریخته گری بسیار حائز اهمیت است دانه بندی سه و دو الکه می باشد ، بدین معنی که سایز دانه های هر محصول تا حد امکان به هم نزدیک باشد.این مهم نیز در ماسه های تولیدی این شرکت رعایت شده به طوری که در ماسه های پر مصرف 91 و 81 و71 میزان نشست ماسه روی دو الک متمرکز می باشد.و برای دیگر محصولات نهایتا نشست ماسه روی سه الک می باشد.

نکته چهارم:

موضوع قابل تامل و مهمی که در خصوص ماسه های تولیدی این شرکت بسیار حائز اهمیت است میزان ADV و یا همان مشخصه قلیائیت ماسه می باشد. میزان متوسط ADV ماسه های تولیدی شرکت بدون استفاده از روش اسید شوئی ماسه 5 می باشد . اسید شوئی ماسه بجز از هزینه های خاصی که برای آن صرف می شود باعث وجود اسید آزاد در ماسه می شود در عین حالیکه درآزمایشگاه میزان ADV را پایین نشان می دهد ولی در عمل قلیائیت موجود در دانه های ماسه را کاهش نداده و همان اسید آزاد در پروسه تولید در گارگاه ریخته گری باعث خوردگی و دیگر مضرات می شود.

3- کنترل کیفیت و استاندارد ها

واحد کنترل کیفی شرکت دارای سیستم کنترل کیفی مجهز و کاملی برای کنترل فیزیکی (دانه بندی)و همچنین آزمایشات شیمیائی تعیین ADV میباشد. تمامی مواد اولیه و نقاط مختلف در پروسه خط تولید از ابتدا تا انتهای خط تحت کنترل واحد کنترل کیفی و آزمایشگاه آن می باشد.توالی نمونه گیری و تعدد آن باعث تثبیت کیفی ماسه های تولیدی این شرکت می باشد. استاندارد استفاده شده برای سیستم دانه بندی در آزمایشگاه شرکت سیستم DIN آلمان می باشد.در صورت تمایل مشتری می توان از استانداردهای معروف دنیا همچون ASTM و یا British استفاده شود. جدول استاندارد الک های استفاده شده در شرکت:

ضريب الک: 3 - 5 - 7 - 10 - 14 - 18 - 25 - 35 - 45 - 60 - 80 - 120 - 170 - 270
اندازه الک (ميکرون): 4000 - 2800 - 2000 - 1410 - 1000 - 710 - 500 - 355 - 250 - 180 - 125 - 90 - 53 - سيني